بستان آباد

شهر بستان آباد یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در کشور ایران است. این شهر در شمال غربی ایران و در فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد. بستان آباد از نظر جغرافیایی در منطقه کوهستانی تبریز واقع شده است و از شمال و شمال غربی به شهرهای میانه و اهر، از شرق و جنوب شرقی به شهرهای تبریز و شبستر و از جنوب و جنوب غربی به شهرهای اهر و مراغه محدود می‌شود.

بستان آباد تاریخچه‌ای باستانی دارد و در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی به شهر ارتقا یافت و به رسمیت شناخته شد. این شهر با داشتن آب و هوای مطبوع و آبادانی مناسب، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری را داراست. همچنین، محلات و مناطق بکر و زیبایی در این شهر وجود دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

در این شهر، تالاب بستان آباد یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم است. این تالاب در فصل بهار و تابستان زیبایی و آب و هوای دلپذیری دارد و به عنوان یک پناهگاه حیات وحش محسوب می‌شود. در این تالاب، گونه‌های مختلفی از پرندگان و حیوانات زندگی می‌کنند که برای علاقه‌مندان به طبیعت و پرندگان بسیار جذاب است.

در بستان آباد همچنین مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی معروفی نیز وجود دارند. برج شاهرخ در قلب شهر قرار دارد و به عنوان یک برج دفاعی در دوره صفویه ساخته شده است. این برج به عنوان یک موزه معرفی می‌شود و دارای امکانات مختلفی برای بازدیدکنندگان است.

همچنین، معبد بستان آباد نیز یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این شهر است. این معبد در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده است و به عنوان یکی از آثار مهم تاریخی و فرهنگی این منطقه شناخته می‌شود.

معبد بستان آباد در دوره هخامنشیان ساخته شده و تاکنون در حال حاضر نیز به خوبی حفظ شده است.

اقتصاد بستان آباد بیشتر بر مبنای کشاورزی و دامداری استوار است. باغات میوه و زراعت محصولاتی مانند گندم، جو و حبوبات در این شهر کشت می‌شوند. همچنین، دامداری نیز در بستان آباد رواج دارد و مردم به پرورش دام سبک و سنگین می‌پردازند.

در نتیجه، بستان آباد با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیبا، مناطق آبادانی و تالاب‌های دلنشین، امکانات گردشگری و فرهنگی، و همچنین اقتصاد متنوع، یک شهر دیدنی و پرطرفدار در استان آذربایجان شرقی است.

شما در زمان سفر میتوانید با اجاره خودرو در بستان آباد از سفر خود خاطره ای به یاد ماندنی بسازید .

آخرین خودرو

سدان

هوندا آكورد

4
خودکار
0
4
(بدون بررسی)